Коли ми хочемо змінити свою нерухомість і перепланувати наявну квартиру, то часто не замислюємося, чи є цей крок легальним. Адже це змінить квартиру чи будинок від початкового вигляду і, відповідно, документи. Багато хто допускає ряд помилок, думаючи, що отримати всі необхідні документи потім буде досить легко, адже перепланування вже відбулося. Більшість, звичайно, ще й сподівається на удачу. А хтось взагалі вирішує, що перепродажу майна найближчим часом не планує, і тому відтягує процес переоформлення документів.

Що краще зробити першим: документацію чи перепланування? Сьогодні побутує думка, що вже виконане перепланування квартири чи будинку узаконити набагато легше. Але це зовсім не так. Адже якщо вчасно не повідомити про зміни параметрів житла відповідні органи, власнику доведеться зіткнутися з безліччю неприємностей.
Згідно з законодавством України, за неузаконене перепланування житла можна понести адміністративну, а інколи навіть кримінальну відповідальність.
Усі порушення, які могли бути допущені під час проектування та будівництва, обов’язково впливають на безпеку. І крім штрафу, власнику можуть призначити виправні роботи строком до 2 років, а в окремих випадках навіть позбавлення волі до 3 років. Особливо, якщо наслідком таких дій стала загибель людини або серйозні травми, тоді власнику може загрожувати позбавлення волі відповідно до статті 275 Кримінального кодексу України.
Що може статися, коли перепланування не узаконене? У разі, коли намагаються уникнути неприємних наслідків з оформленням документів на реконструкцію, розуміючи, що допущені можливі порушення, але не оформлюють документально всі зміни, вас можуть обмежити в правах розпорядження нерухомістю. Таке житло не можна буде подати в банк як заставу, продати, подарувати або здійснити будь-які інші маніпуляції з правами власності.
Також не варто забувати, що якщо в результаті ваших робіт у сусідніх квартирах осипалася штукатурка, з’явилася тріщина в стіні, впала поличка чи люстра, то є ризик, що сусіди можуть подати заяву до суду на відшкодування матеріальних збитків.
Які правила або рекомендації для здійснення перепланування? Щоб перепланування не принесло шкоди і неприємних наслідків вам або вашим сусідам, є кілька простих рекомендацій. Передусім, оформіть документально дозвіл на перенесення стін. Це легко зробити всього за кілька етапів.
Першим етапом є отримання дозволу ОМДА на виготовлення проектної документації для реконструкції. Для цього необхідно подати письмову заяву на ім’я голови адміністрації та додати до неї такі документи:
- Завірену у ЖЕКу або іншій організації копію поетажного плану (іноді можуть запросити копію генерального плану домоволодіння).
- Дозвіл від ОСМД, ЖЕКу на проведення будівництва.
- Справку про склад сім’ї та кількість осіб, що проживають (зареєстровані).
- Документацію, що підтверджує право власності.
- Інші документи, що надають інформацію про об’єкт перепланування (чертежі, фотографії тощо).
Після подачі такого звернення воно повинно бути розглянуте та затверджене спеціальною комісією. Після отримання згоди, відділ містобудування та архітектури повинен підготувати проект розпорядження щодо проведення робіт.

Другий етап — на основі цього розпорядження ви можете оформляти замовлення на проектну документацію.
Третій етап — погодження. Після того як всі документи по проекту будуть готові, їх повинні погодити в районній санітарно-епідеміологічній станції, органах пожежного нагляду, організації з житлової експлуатації.
Четвертий етап — тепер потрібно подати всі проектні документи, що пройшли погодження, в адміністрацію міста та додати заяву з проханням дозволити будівництво.
П’ятий етап — надання гарантій. Після того як ви отримаєте позитивний результат від міжвідомчої комісії, вам потрібно оформити у нотаріуса обов’язок, що ви готові компенсувати всі витрати, які можуть виникнути через проведення робіт.
Шостий етап — фінальний. Власник квартири на основі розпорядження державної адміністрації повинен внести зміни в план будинку і технічний паспорт на свою нерухомість.
Як узаконити вже зроблену перепланування Щоб узаконити вже проведену перепланування, в будь-якому випадку доведеться звернутися до адміністративної комісії при адміністрації. Будьте готові до того, що на вас можуть накласти штраф і розглянути можливість залишити результат будівельних робіт, але тільки за умови, що ваша перепланування відповідає будівельним, санітарним та іншим нормам.

Чи можна узаконити перепланування через суд? Дехто вважає, що набагато простіше узаконити перепланування через суд. Однак і в цьому випадку потрібно створювати проект перепланування та все погоджувати.
Цей процес здається складним, але з належною підготовкою та правильними документами він цілком здійсненний.