Зазвичай забудовники в оголошеннях про продаж нерухомості в новобудовах вказують вартість одного квадратного метра. Недосвідчений покупець просто множить цю суму на кількість квадратних метрів у квартирі, яку збирається придбати, і вважає, що «справа зроблена». Але отримана сума — це лише основна вартість покупки. Насправді кінцева оплата включає ще низку витрат.

Статті витрат при придбанні квартири в новобудові
Окрім вартості самої нерухомості, підсумковий бюджет включає такі витрати:
- податок на придбання квартири;
- юридичний супровід угоди на різних її етапах;
- комісія банку за проведення грошового переказу або оренда банківської скриньки;
- доплата за додаткові квадратні метри тощо.
Якщо укладається договір інвестування у будівництво житлового фонду, стягується комісія і за нього.
Податки на нерухомість при її купівлі в Україні
На розмір податків впливає низка факторів, які зазвичай не зазначаються в прайс-листах, але про них зобов’язані попередити у відділі продажів компанії-забудовника. До таких факторів належать:
- етап будівництва, на якому купується житло (котлован, будівництво, введення в експлуатацію);
- спосіб розрахунку (повна сума, кредит, розстрочка);
- спосіб купівлі (договір інвестування чи купівлі-продажу, цільові облігації).
Якщо покупець не врахує ці додаткові витрати, він може зіткнутися з цілим рядом проблем. У разі нестачі грошей доведеться терміново шукати потрібну суму. Не у кожного є друзі чи родичі, готові позичити. Доведеться оформляти позику або брати кредит.
Оплата може стягуватися під час оформлення договору інвестування або права власності, після введення об’єкта в експлуатацію. Це залежить від правил, встановлених кожною компанією-забудовником. Окрім забудовника, доведеться платити й державі. Зокрема, це державне мито за внесення даних про оформлення права власності до державного реєстру.
Незалежно від того, купується житло на первинному чи вторинному ринку, вартість цієї послуги становить 1% від ціни нерухомості, зазначеної у договорі. Стільки ж доведеться заплатити і до Пенсійного фонду. Уся документація оформлюється за участі нотаріуса, якому також необхідно сплатити певну суму. Ці витрати може взяти на себе забудовник або «перекинути» їх на покупця. Цей момент варто уточнити заздалегідь.
Придбати квартиру у забудовника можна за договором купівлі-продажу або через:
- випуск цільових облігацій;
- фонд фінансування будівельних робіт;
- створення кооперативу майбутніх власників.
Необхідно заздалегідь уточнити у забудовника, яким способом будуть продаватися квартири. Адже кожен із них супроводжується прихованими комісіями. Наприклад, якщо під час купівлі укладається договір купівлі-продажу, за його оформлення та нотаріальне засвідчення потрібно заплатити. Додаткові комісії стягуються і за цінні папери.
Окремі витрати: банківська комісія та комунальні платежі
Усі фінансові операції з нерухомістю проводяться лише через банк. Розрахунки готівкою є не тільки недопустимими, а й незаконними, якщо сума перевищує 300 тисяч гривень. Банківська комісія може становити 0,2-1% від загальної суми, зазначеної у документах.
Буває так, що будинок збудований, але ще не введений в експлуатацію. Процес оформлення документації та отримання поштової адреси може затягнутися на кілька місяців. Якщо в договорі не прописано, що витрати на обслуговування прибудинкової території та опалення передаються власнику квартири тільки після заселення, доведеться взяти на себе ці комунальні платежі. Особливо оплата за опалення незаселеної квартири, що здійснюється за іншими тарифами, може виявитися значною.
Доплата за додаткові квадратні метри
Площа квартири, оголошена на етапі будівництва, є приблизною. Остаточний розрахунок виконує БТІ після завершення будівельних робіт. Різниця між початково оголошеною і фактичною площею може становити 1-2 м² (частіше в більший бік). І за ці додаткові метри потрібно заплатити одразу після здачі будинку в експлуатацію.
Як видно, прихованих витрат може бути багато. Зменшити ризики та вийти з різних ситуацій із мінімальними втратами можна, скориставшись послугами професіоналів. В Одесі авторитетною є команда АН «Європа». Звернувшись до нас ще на етапі пошуку житла, ви отримаєте підтримку на кожному етапі — від вибору квартири до отримання ключів.