Чи буде в Україні проводитися реконструкція хрущовок?

  • 2 місяці тому назад

На сьогоднішній день житловий фонд України включає понад 50% застарілого житла, яке потребує капітального ремонту, та 7,5% нерухомості, що повністю непридатна для проживання. Однак програми реконструкції або відселення ще не розпочаті з ряду причин.

Стан житлового фонду в Україні

Кожна будівля має свій обмежений термін експлуатації. Для кам’яних і цегляних будинків він становить 150 років за умови регулярного проведення капітального ремонту, будівлі зі шлакоблоку служать до 70 років, дерев’яні споруди – не більше 50 років. Сьогодні 50% об’єктів, переважно хрущовки та сталінки, перебувають в аварійному стані та потребують капітального ремонту.

Проблеми ремонту застарілого житла в Україні

Причиною того, що реконструкція застарілого житла досі не розпочата, є недосконалість законодавства. Відповідно до закону, ухваленого у 2006 році, роботи з реконструкції можуть бути розпочаті лише після отримання згоди 100% мешканців будинку. На практиці це майже неможливо. Також немає чіткого розуміння, як саме мешканцям буде виплачена компенсація у разі, якщо у застарілому будинку стане неможливо жити. Це може бути надання тимчасового чи постійного житла або грошова компенсація.

У разі надання житла потрібно буде знайти варіант з умовами не гіршими за ті, що були у мешканців раніше, а також у територіальній близькості від попереднього місця проживання. Сучасне законодавство забороняє переселення мешканців застарілих будівель у резервне житло, надання нерухомості з меншою кількістю кімнат, навіть якщо площа буде аналогічною.

Перспективи реконструкції застарілого житла

Сьогодні розробляються нові законопроєкти, які передбачають узгодження реконструкції з 75% мешканців будинку, а не 100%. Також необхідно визначитися з напрямком дій: реконструкція чи знесення. Реконструкція є кращим варіантом, оскільки вимагає менших фінансових витрат. У разі її вибору потрібно буде визначити джерело фінансування, яким можуть бути компанії-забудовники або місцеві адміністративні органи.

Наразі законопроєкт перебуває на стадії розробки. Однак, як зазначають експерти, навіть після завершення його розробки до початку реконструкції знадобиться ще 2–3 роки через швидкість затвердження законопроєктів і динаміку розвитку ринку житлового будівництва.

Compare listings

Порівняйте