Придбання квартири — це дуже серйозна та відповідальна справа. Потрібно відповісти на безліч питань: купувати житло на вторинному ринку чи в зданому новобудові в Одесі, скільки кімнат повинно бути, в якому районі краще жити тощо. Ще одне не менш важливе питання — краще вкластися в якісний ремонт чи придбати більше за площею житло, якщо на обидва варіанти банально не вистачає грошей. Дати однозначну відповідь на це питання неможливо. Кожен варіант має свої «плюси» і «мінуси». Як раз про аргументи «за» і «проти» йтиметься нижче.
«Звісно, метри! Потім якось розберемося»
Майже три чверті учасників голосування, яким поставили питання про їхні переваги, обрали більшу площу. А от професійні дизайнери не ризикнули однозначно зупинитися на виборі більшості. Щоб рішення цієї проблеми було правильним, потрібно врахувати цілу низку нюансів:
- для себе чи для інших цілей купується квартира;
- якщо для перепродажу, чи зможете ви повернути вкладені в ремонт кошти;
- чи зросте дохідність від якісного ремонту при здачі житла.
Не менш важливе значення має й те, скільки людей буде жити в придбаній для себе площі.
Зрозумійте, хто буде жити з вами Фахівці вважають, що спочатку треба визначити потреби конкретної родини, а вже потім вирішувати, у що краще вкластися. Буває так, що на певному етапі простора трикімнатна квартира просто не потрібна для двох людей. А що в перспективі? Чи передбачається збільшення кількості членів сім’ї (наприклад, народження дитини або переїзд старших батьків)?

Якщо родина невелика і не передбачається її ріст у найближчому майбутньому, краще пожертвувати метрами, зробити якісний ремонт і жити в комфортних умовах. У випадку ж із швидким поповненням у родині краще вибрати просторе житло. А з ремонтом можна й почекати.
Оцініть вихідні дані квартири Буває і так, що в великій за площею квартирі жити менш зручно, ніж в порівняно маленькій після її грамотно проведеної перепланировки. Адже часто зустрічаються такі проекти планування житла, в яких багато квадратних метрів йде, наприклад, під коридори. В результаті – ніби й загальна площа чимала, а навіть найнеобхідніші меблі поставити нікуди. А через невелику кількість вікон і їх розташування навіть перепланувати таку квартиру неможливо.
Звертати увагу треба й на наявність несучих стін.
У цьому плані хороші і не дуже люблені багатьма хрущовки, що пропонуються в Одесі на вторинному ринку. У них всередині квартир вони відсутні, чого не скажеш про будинки з моноліту або панелей. Тому в житлі старого фонду можна зробити стільки кімнат, скільки в ньому вікон. Але, щоб врахувати всі ці нюанси, ще на стадії вибору слід залучати фахівців, які розбираються в тонкощах перепланування.
Тоді можна буде витратити гроші, заощаджені на меншій за площею «вихідній» квартирі, на її перебудову. Загальні витрати будуть порівнянні, а результат абсолютно різний. Кожен член родини зможе отримати своє, хоч і невелике, але затишне комфортне особисте простір. А якщо пощастить із вигідною пропозицією, певна сума залишиться ще й на облаштування інтер’єру.
Порахуйте ціну обслуговування
Вибираючи між площею і ремонтом, не слід забувати й про витрати на податки і комунальні послуги, утримання житла. Та й прибирати великі квартири, а тим більше заміські будинки, набагато складніше. До речі, про останні. Зараз багато хто прагне придбати нерухомість за містом. Треба добре подумати, чи варто «вклавати» всі фінансові заощадження в великі площі, які й облаштувати буде не за що.
Потрібно тверезо оцінити оптимальний для себе розмір житла і потім зробити в ньому пристойний ремонт. І в подальшому не доведеться платити за ніяк не використовувані квадратні метри. Адже, як розповідають жителі багатьох селищ, у половині дво- або трьохповерхових котеджів проживає одна жінка поважного віку. Чоловік пішов у кращий світ, діти роз’їхалися в пошуках «кращого життя».
Все, чим користується самотня господиня, – це спальня, вітальня і кухня. Інші приміщення не просто «гуляють». В них ще й треба хоча б час від часу прибирати. Та й податки на нерухомість чималі, і ще й зростають майже кожного року. Вони б і раді переїхати в невеликий будиночок, але продати свої хороми так, щоб хоч повернути вкладені кошти, просто нікому. Щоб не потрапити в таку ситуацію, потрібно розумно підійти до вибору житла вже зараз.
Визначтеся, що для вас — хороший ремонт
Думаючи про необхідність ремонту при придбанні житлової нерухомості, потрібно дати самому собі чітку відповідь, що ви під ним маєте на увазі. Адже він може означати:
- роботи по повній переплануванню;
- заміна всіх комунікацій;
- обробні матеріали найвищої якості.
Багато фахівців стверджують, що дизайн інтер’єру квартири такий же важливий, як і її площа. Під якісним ремонтом мається на увазі не просто свіжа обробка, а функціональний проект перебудови з участю професіонала. Якщо є можливість, в нього дійсно слід вкладатися. Зроблений по-справжньому якісно один раз, такий ремонт надовго позбавить від необхідності постійно виправляти якісь недоліки. А якщо порахувати, скільки це коштує в сукупності, сума вийде досить серйозна.
Вибирайте стратегію для квартири в оренду
Якщо виникає дилема між квадратами і дизайнерським капітальним ремонтом квартири, яку купують для подальшої здачі, експерти радять віддати перевагу площі. Хоча цей рада не можна назвати однозначно правильною. Адже для короткострокової оренди швидше оберуть житло з незвичайним ремонтом навіть за вищу орендну плату. У власників таких квартир з часом з’являється база постійних клієнтів.

Нехай не капітальний, але добротний масштабний ремонт потрібен житлу, що купується для здачі в довгострокову оренду в історичному та культурному центрі міста. Адже тут дуже мало нових забудов, практично немає, тому йдеться про житлову площу старого фонду. А це найчастіше — старі, «дохлі» комунікації, що відслужили своє перекриття і інші проблеми, усунення яких не можна назвати дешевим.
Якщо не привести здаване житло у належний вигляд за всіма параметрами, дуже високий ризик втрати стабільного доходу від його здачі. Адже зазвичай вартість незначних поломок віднімають з плати за житло. Крім того, відсутність хорошого ремонту в елітних районах значно знижує вартість оренди.
Визначте інвестиційну стратегію Серйозно вкладатися в ремонтні роботи немає сенсу, якщо квартира купується для подальшого перепродажу. Адже нові власники, в’їжджаючи в куплену квартиру, намагаються відразу ж зробити її під свої смаки та уподобання. Якщо є можливість вибирати з приблизно однакових за площею і місцем розташування квартир, більшість покупців віддають перевагу більш дешевому варіанту без ремонту, а не переплачують за хороший ремонт навіть з переплануванням. Адже, як кажуть, на смак і колір…
Тому при придбанні житла для перепродажу краще віддати перевагу зайвим метрам. Ремонт ніколи не вважався інвестицією. Тому навряд чи варто платити за нього шалені гроші. Адже від того, що квартира добре відремонтована, її привабливість для потенційного покупця не збільшиться, якщо вона знаходиться:
- у панельному будинку;
- на першому поверсі;
- в віддаленому спальному районі з поганою інфраструктурою та складною транспортною розв’язкою.
Якщо говорити про квартиру для життя, зазвичай звертають особливу увагу на її розташування та площу, вид, що відкривається з вікон, розвиненість інфраструктури і близькість зупинок громадського транспорту. При цьому компенсувати ваші витрати на ремонт ніхто не стане. Краще покупець заплатить ці гроші за зайві квадратні метри або житло аналогічної площі в більш підходящому районі.
Визначте цінність вашого розташування Виправданим буде серйозний ремонт у старому житлі, якщо його обмін на нову квартиру не входить у плани власників. Причин для цього існує безліч. Одних приваблює близькість центру, іншим імпонує затишок та зелень миленького дворика, третім важлива хороша транспортна розв’язка або школа в пішій доступності.
Є люди, які обзаводяться власним житлом в старому фонді через близькість до місця роботи. Якщо його площа невелика, в першу чергу слід зробити грамотну перепланування, подбати про заміну комунікацій та електропроводки, організацію якісного освітлення. Зекономити можна на обробних роботах, меблях та освітлювальних приладах.
Важливим є і кількість квартир у під’їзді. Чим їх менше, тим комфортніше там жити. Адже з невеликою кількістю сусідів легше знайти спільну мову, вирішити виниклі спільні проблеми. Перевагою квартир у забудованих кілька десятків років районах є також доглянуті прибудинкові території, велика кількість зелених насаджень.
Якщо ремонтуєте поступово, то — розумно Часто доводиться чути від нещодавно в’їхавших у квартиру мешканців думку, що от, мол, обживемося, трохи розбагатіємо і приступимо до ремонту. Якщо планується здійснити заплановане протягом першого року життя в новому житлі, ще є надія, що так і станеться. Але чим на більш пізні терміни відкладається це питання, тим складніше це зробити.

Тому слід ще до в’їзду в квартиру оцінити свій бюджет, перспективи найближчого майбутнього (наприклад, можливо, в планах є народження дитини). Якщо грошей немає, і поки не передбачається їх серйозне надходження, до того ж сталося поповнення в сім’ї, домочадці ризикують жити в стані перманентного ремонту.
Щоб не довелося зіткнутися з такою перспективою, краще глобальні роботи не відкладати на потім. Це стосується заміни сантехніки та електропроводки, дверей, вікон і підлоги. Менші роботи можна і почекати. Питання з заміною шпалер, елементів меблів можна вирішувати вже після того, як заселитесь у квартиру.