Щодня на ринку нерухомості відбуваються різноманітні операції: одні займаються продажем квартир, інші їх покупкою, треті — здачею житла в оренду. Однією з найбільш поширених угод є оренда квартир. Потенційні орендарі зазвичай шукають варіанти на онлайн-платформах або звертаються до ріелторів. Але, на жаль, існує ризик потрапити на шахраїв і не тільки залишитися без житла, а й втратити гроші. Експерти дають кілька професійних порад, як уникнути таких ситуацій.
Фейки
Найпоширеніший вид шахрайства — це «послуги», які надаються фальшивими агентствами нерухомості. Суть такого шахрайства полягає в наступному: нечисті на руку ділки всіма можливими способами добиваються від потенційного орендаря підписання договору на надання ними інформаційних та ріелторських послуг за велику суму. Вони обіцяють багато, але, як правило, не надають ні житла, ні реальних послуг.

Повіривший шахраям орендар вносить передоплату. Після цього йому надають цілий список адрес і номерів телефонів власників. Однак, коли він починає дзвонити або їздити за вказаними адресами, виявляється, що житло або взагалі не планувалося здавати, або воно абсолютно не відповідає заявленим характеристикам. Забрати назад гроші, які були заплачені, навряд чи вийде навіть після звернення до суду, оскільки довести, що це шахрайство, практично неможливо. Адже послуги з надання інформації фактично були надані.
Зустрічаються випадки, коли аферисти виступають від імені відомих агентств нерухомості. Наприклад, до компанії АН Європа, яка займається орендою та продажем квартир в Одесі, часто телефонують ошукані люди, з якими жоден з наших працівників не мав справи. Щоб зрозуміти, що ви є клієнтом дійсно великого агентства, потрібно мати на увазі, що:
- агентство займається не поширенням інформації (надання адрес, номерів телефонів і т.д.), а підготовкою та проведенням робіт у повному обсязі (від пошуку підходящої квартири для клієнта і до його вселення);
- агентство не вимагає жодної передоплати до укладення угоди;
- агентство не надсилає жодній зі сторін SMS з реквізитами для перерахування комісії.
Повний розрахунок за ріелторські послуги здійснюється лише після підписання договору та вселення клієнта.
Підміна адреси
Іноді трапляються випадки, коли в договорі оренди вказано адресу не тієї квартири, яку показали потенційному орендарю. Причина цього — невниманість. Клієнт оглядає житло, яке йому показують. Якщо воно йому підходить, він підписує договір та оплачує необхідні суми.
Але коли намагається вселитися, з’ясовується, що в документах вказана інша адреса квартири. І житло за вказаною адресою або взагалі не здається, або умови проживання далеко не ті, яких очікував орендар. І в такому випадку довести що-небудь практично неможливо. Адже в договорі стоїть особистий підпис орендаря.
Власники-шахраї
Ще одна схема шахрайства пов’язана з підробленими документами. Представивши себе власником квартири, шахрай показує орендарю недійсні паспорти або копії, а не оригінали документів. Орендар вносить комісійні і завдаток, оплачує місячну вартість. Але коли намагається вселитися в нібито орендовану квартиру, його зустрічають справжні власники і заявляють, що ніколи не планували її здавати. Шахрай просто зникає з поля зору.

Іноді квартира здається за підробленими документами одразу кільком орендарям. Не виключено, що справжній власник житла може бути в змові з шахраями. Отриману «здобич» у вигляді певної суми аферисти просто ділять між собою. Тому треба уважно перевіряти всі документи, що підтверджують особу і право власності на житло, вимагати надання оригіналів, а не копій.
Подряпина на стільці Нерідко виникають випадки невиплати орендарю депозиту. Звичайна практика — це внесення орендарем певної заставної суми та оплата за квартиру на місяць вперед. Несумлінний орендодавець висуває орендарю нелепі претензії щодо пошкодженої меблів і виселяє його без повернення грошей. Потім шукає іншу жертву і повторює ту ж саму схему шахрайства.
Оренда житла: як уникнути обману Щоб укласти безпечну угоду по оренді квартир в Одесі, слід дотримуватися наступних порад і рекомендацій професіоналів:
- Дешево не завжди добре.
Перед тим як зупинити свій вибір на конкретному варіанті, дізнайтеся ціни на ринку. Якщо вам пропонують квартиру за дуже низькою ціною, чекайте підступу. Жоден орендодавець не стане робити вам такий подарунок. Кожен з них торгується за кожну гривню.
- Уникайте внесення авансу.
Навіть якщо вам дуже сподобалося житло, не варто авансувати його вже на перегляді. Причин цьому дві. По-перше, ви тільки подивилися квартиру, але ще не вивчили документи. Можливо, ви спілкуєтеся не з її справжнім власником. По-друге, можливо, ви знайдете ще більш підходящий варіант.
- Не варто оплачувати сумнівні послуги.
Це може бути, наприклад, вимога оплати за надання контактів власника, підбір квартири за ціною нижче ринкової вартості і т.д. Всі платежі агентству або його представнику потрібно проводити тільки після того, як підписано договір.
- Тщательно перевіряйте документи.
Щоб уникнути підробок, вимагайте тільки оригінал свідоцтва про власність і паспорт власника квартири. Ніяких ламінувань або копій.
- Складіть опис майна.
Щоб у майбутньому уникнути безпідставних претензій з боку власника житла, зафіксуйте в письмовій формі технічний стан і зовнішній вигляд дверей, вікон, стін та підлоги, побутової техніки і меблів.
- Обов’язково укладайте договір в письмовій формі.
Цей документ має включати права і обов’язки обох сторін, розмір, форму і строки оплати, відповідальність орендаря і орендодавця при виникненні форс-мажорних обставин тощо.
Розібратися з усіма тонкощами та нюансами самостійно досить складно. Тому краще звернутися за допомогою до перевірених професіоналів. В Одесі гарною репутацією користується АН Європа.