Монолітні будинки: переваги та недоліки

  • 3 місяці тому назад

Які будинки-новобудови ми найчастіше зустрічаємо в обласних центрах? Відповідь очевидна – монолітні. Їх багато, вони популярні як серед тих, хто хоче облаштувати родинне гніздечко, так і серед компаній, що відкривають офісні та торгові центри. При цьому популярність таких будівель не означає їх виключно позитивну репутацію. Адже не існує нічого ідеального. У нашій статті ми розглянемо монолітні будинки з усіх боків і дізнаємося, що ховається на зворотному боці їх медалі.

Основна причина поширеності монолітних будівель полягає в тому, що таке будівництво займає мінімум часу, а термін експлуатації будинку буде довгим. Також важливими факторами є:

  • свобода архітектурної композиції,
  • комфортні варіанти планування приватного житла,
  • високий коефіцієнт стійкості будівлі на ґрунтах різного типу.

Крім свободи дій у створенні багатоповерхівок будь-якої форми та висоти, суттєву перевагу моноліт має для мешканців завдяки можливості перепланування. Тобто, придбавши квартиру в такому будинку, ви отримуєте коробку, складену з несучих стін, які не можна зсунути, та внутрішніх перегородок, які легко прибираються для нової планування. Окремої уваги заслуговують колони, які є несучими в каркасі будівлі: вони забезпечують рівномірну усадку, що мінімізує ризик утворення тріщин чи перекосів.

Сьогодні монолітну технологію все ще сприймають як нововведення, хоча цей метод активно використовували вже тридцять років тому. А якщо згадати історію бетону, то ми побачимо багато посилань до Стародавнього Риму. Наприклад, древній Пантеон був створений саме таким способом — сучасним для нас. Але той факт, що стара будівельна технологія досі застосовується сьогодні, зовсім не скасовує її мінусів та недоліків.

Особливості та різновиди монолітної технології

Популярність цього будівельного методу поширюється не тільки серед багатоквартирних висоток, але й у сегменті приватного будівництва. Хоча вартість такого проєкту значно вища, ніж блочних чи дерев’яно-каркасних будинків, вона дозволяє реалізувати на практиці всі ті умови, які необхідні для комфортного сучасного життя.

Як це працює?

Щоб зрозуміти всі аспекти монолітних будівель, варто розглянути весь процес — від матеріалів до здачі об’єкта. Секрет будівництва будівель із моноліту криється в простому алгоритмі дій:

  1. зведення металевого каркасу,
  2. збір опалубки,
  3. заливка бетону,
  4. ущільнення залитої суміші,
  5. за необхідності підогрів чи зволоження залитих елементів.

Після висихання всіх залитих елементів на одному поверсі арматуру подовжують шляхом зварювання, знову будують опалубку і повільно заливають бетонну суміш. Цей алгоритм дозволяє сформувати всі несучі конструкції без швів чи видимих стиків. Такі дії дають можливість створювати будинки будь-якої форми. При цьому кути, круглі стіни чи додаткові архітектурні елементи будуть гладкими на всіх ділянках, а будівля матиме надійний каркас.

Фундамент

Оскільки сам термін «моноліт» у перекладі з давньогрецької означає «єдиний, цілісний камінь», то і фундамент має бути такою ж частиною монолітної будівлі, як і стіни. У більшості випадків створюється бетонна плита (з використанням арматури та опалубки). Для зведення висотних будинків середня товщина литого фундаменту складає 1 м. У разі сезонних коливань ґрунту використовують також схему свайного підстави.

Опалубка

Опалубка — це збірна конструкція, що служить або тимчасовим обмеженням форми, або постійною частиною будівлі. При використанні монолітної технології цей метод дозволяє створювати будь-яку кількість поверхів, а також втілювати складні архітектурні споруди. В сучасному будівництві використовуються кілька варіантів матеріалів для опалубки:

  • сталь,
  • алюміній,
  • пластик,
  • дерево.

Пластикові опалубки зарекомендували себе як найпростіші в роботі. Їх можна швидко збирати та розбирати для переміщення на зведення наступних елементів. Дерев’яні опалубки є більш доступними, але менш зручними у використанні.

Крім матеріалів, важливим є тип опалубки: знімна або незнімна. Знімну прибирають відразу після затвердіння бетонної суміші, а незнімну залишають і вона служить додатковим ізоляційним шаром несучих частин будівлі.

Залежно від цілей архітектурного проєкту вибирають найбільш практичний варіант опалубки:

  • Тоннельна: складається з готових елементів, що створюються на виробництві за індивідуальним замовленням відповідно до форми та розміру майбутньої будівлі.
  • Щитова: це складова опалубка, яку формують і збирають безпосередньо на будівельному майданчику.

Типи монолітних конструкцій

Для аналізу монолітних будинків важливо визначити тип конструкції. Сьогодні в будівництві використовують:

  • традиційний монолітний (арматура, опалубка, бетон),
  • каркасно-монолітний (базові елементи з залізобетону, а стіни з цегли чи блоків з інших матеріалів),
  • комбінація двох типів — монолітно-цегляний (весь будинок будується за технологією цільнобетонної будівлі, що ззовні має додатковий шар цегли).

Переваги монолітного будівництва

Проаналізувавши монолітний метод, ми бачимо низку причин його популярності як у великих містах, так і в приватному секторі. Розглянемо найважливіші переваги.

Комфорт для мешканців монолітних будинків

При будівництві багатоповерхівок (понад 10 поверхів) ця технологія дає найбільшу кількість переваг, важливих для сучасного міського жителя. Наприклад:

  • створення великого підземного паркінгу,
  • довільна кількість поверхів різної висоти,
  • втілення індивідуального дизайну квартир,
  • прокладання всіх видів комунікацій,
  • розміщення складних майданчиків на даху будівлі.

Усі ці моменти реалізуються за умовами світових стандартів якості. При цьому моноліт сьогодні ніяк не пов’язаний зі зміною сезонів: всі роботи можна проводити цілодобово, використовуючи підігрів, гідроізоляцію або систему зволоження для підвищення міцності бетону. Якщо були дотримані всі базові нормативи, то після завершення будівництва такий будинок дасть усадку протягом короткого часу. Тобто ризик виникнення тріщин на штукатурці, плитці або в місці стику міжкімнатних стін буде мінімізований, що значно полегшує процес ремонту квартир у новобудові.

Великий термін експлуатації

Оскільки технологія поетапного заливання бетону формує будівлю без швів і стиків, це позитивно впливає на стійкість всіх несучих конструкцій перед механічними пошкодженнями та впливом погодних умов. За лабораторними розрахунками, такі будинки навіть без зовнішньої обробки простоять не менше 150 років, а максимальний термін їхньої експлуатації обмежується більше співвідношенням типу ґрунту і висотою будівлі. Тобто наявність якісного фундаменту на стабільному ґрунті та невеликої кількості поверхів дає дуже великий термін експлуатації.

Безліч варіантів планування квартир

Чому на ринку так багато пропозицій в секторі первинного житла саме в монолітних будинках? Тому що в них представлені комфортні планування, що враховують різні потреби сучасних жителів. Починаючи від малогабаритних квартир і закінчуючи багатокімнатними — у монолітних будинках усі види планувань дозволяють застосувати найсміливіші дизайнерські ідеї або створити зонування простору. Адже роль потужного каркасу виконують зовнішні стіни та внутрішні колони, а не міжкімнатні перегородки.

7 причин популярності монолітних конструкцій

Якщо будинок з моноліту тільки що зведений, то без штукатурки він здається непривітним. Тому на таких будівлях ми часто бачимо яскраву обробку, блискучі скляні фасади або фігурні архітектурні елементи. В результаті будівля виглядає респектабельно і водночас якісно. Розглянемо моменти, які позитивно характеризують як будівельний процес, так і житло в монолітних будинках.

  1. Високий рівень теплоізоляції. Лабораторно-науковим і досвідченим шляхом було доведено, що монолітні будинки навіть без зовнішньої обробки здатні зберігати температуру всередині приміщення на комфортному рівні як взимку, так і влітку.
  2. Середній рівень шумоізоляції. На відміну від панельних і цегляних будівель, у монолітних набагато легше створити умови, при яких звук від сусідів або ліфта не заважатиме.
  3. Можливість для дизайнерського творчості як в архітектурі будівлі, так і в інтер’єрі.
  4. Відсутність протікань. Якщо перекриття між поверхами будувалися таким же способом, як і стіни (безперервне заливання бетону), то протікання труби не завдасть шкоди ремонту квартири сусідів знизу. Це перевага забезпечена цілісністю конструкції.
  5. Будівництво на проблемній ділянці. Завдяки потужному каркасу та відсутності важких перегородок весь будинок матиме невелику масу. Таким чином, моноліт — найкращий варіант для будівництва на проблемних ділянках з пучинистим ґрунтом.
  6. Висока сейсмостійкість. Як показує географія будівництва за монолітною технологією, зведення таких будинків поширене в тих регіонах планети, де сейсмічні загрози є реальністю. А бетон, який заливають єдиним контуром від фундаменту до самого верху, здатний витримати навіть землетрус до 7-8 балів.
  7. Водонепроникність. Монолітний будинок — найкраще рішення для зон, які відрізняються сезонними повенями і паводками. Наприклад, для приватного будівництва поблизу річок або озер.

Мінуси монолітів

Сьогодні мінуси зведення монолітних будинків більше стосуються компаній-інвесторів, ніж покупців первинного та вторинного житла в таких будівлях. І говорити про недоліки можна лише з урахуванням минулого часу, адже в більшості випадків усі проблеми в будівництві вже знайшли своє рішення завдяки науці та сучасним технологіям.

5 головних недоліків будівництва з моноліту

  1. Час зведення. Швидше побудувати, швидше здати будинок в експлуатацію для інвесторів означає швидше повернути вкладені кошти. Тому на ринку ще зустрічаються панельні новобудови, на створення яких йде менше часу.
  2. Додаткові витрати в холодний сезон. Окрім основних витрат, до списку витрат в зимовий період при будівництві з бетону додаються обігрівачі, які створюють необхідну температуру для правильного застигання бетону.
  3. Неможливість перепланування комунікацій. Планування всіх інженерних комунікацій (вентиляційні канали, димові шахти, каналізація, теплопровід та інше) проводиться до початку будівництва, і під час зведення вже не можна внести корективи.
  4. Ударні шуми. Якщо ви купили квартиру в крилі монолітного будинку поруч зі будівництвом, то ударні шуми можуть стати проблемою.
  5. Використання дорогої будівельної техніки. Новим витратним пунктом у проєкті моноліту будуть прилади, необхідні для рівномірного заливання і ущільнення бетону. Чим більше зусиль буде докладено на цьому етапі, тим вищим буде термін експлуатації будівлі.

Додаткові недоліки бетону в монолітній технології

Окрім вже згаданих мінусів, слід також зазначити кілька особливостей бетону, які можуть стати проблемою при його використанні в будівництві. Наприклад, порівняно з цеглою чи деревом, бетон має низьку теплопровідність. Це означає, що житло з моноліту потребує додаткового теплоізоляційного шару, як зовні, так і іноді всередині будівлі. Якщо не приділити належної уваги теплоізоляції, це може призвести до незручностей для мешканців.

Для забезпечення тиші в квартирі слід враховувати звукоізоляційні моменти. Якщо ви хочете уникнути прослуховування шумів від сусідів чи вуличного шуму, необхідно застосовувати спеціальні методи для побутової звукоізоляції. Це додаткові витрати часу і коштів на етапі будівництва та обробки.

Ще одним потенційним мінусом є порушення вентиляції, що може призвести до утворення цвілі на бетонних поверхнях. Оскільки бетон має пористу структуру, важливо правильно спроектувати вентиляцію та забезпечити циркуляцію повітря в приміщеннях. Необхідні отвори, такі як вентиляційні шахти та труби, повинні бути враховані ще на стадії проектування, оскільки робота з арматурою та бетонною сумішшю після заливки є дуже складною та трудомісткою.

Висновок

Незважаючи на позначені проблеми, для них уже розроблені ефективні рішення. Наприклад, для створення теплоізоляційного шару можна використовувати неснімну опалубку з пінополістиролу, що дозволяє зменшити тепловтрати. Для забезпечення правильної циркуляції повітря можна встановити додаткові прилади або ж відкоригувати систему вентиляції, що допомагає уникнути утворення цвілі.

Крім того, існують методи зниження витрат на будівництво. Комбінування плетеної арматури з бетонною сумішшю дозволяє створити рівномірний розподіл навантаження на фундамент. В деяких випадках можна відмовитися від бетонної плити і використовувати бетонні сваї або свайно-ленточне підґрунтя, що значно знижує загальні витрати на проект.

Монолітні технології активно використовуються в таких сферах, як військова, космічна та промислова галузь, а також при будівництві метрополітенів та інших стратегічно важливих об’єктів. Це підтверджує надійність і високу якість використання моноліту, тож покупка квартири в монолітній висотці може гарантувати високу якість житла та довговічність конструкцій.

Compare listings

Порівняйте