За порадами щодо того, як визначити теплий будинок, ми звернулися до енергетичного аудитора компанії «УкрТермоДом» Олега Бризгаліну та спеціаліста з технічного планування та аудиту будівництва житлового комплексу «Брігантина» Катерини Бресської.

Перш ніж купити квартиру в новобудові, необхідно зібрати у забудовника всю інформацію про використовувані матеріали, планування та розташування квартири, роботу інженерних систем. Не варто обмежуватися усним розповіддю. Переконайтесь, що вся технічна та проектна документація на будинок була оформлена згідно з нормами.
Якщо виявляться які-небудь невідповідності, то вони повинні бути зазначені в нотаріально завіреному договорі. Намагайтеся хоч раз на місяць відвідувати будівництво, а в інші дні стежити за ним в режимі онлайн на сайті компанії-забудовника, щоб вчасно виявляти недобросовісних робітників.
1. Поквартирна рекуперація тепла Ідеальним варіантом для квартири в новому будинку є наявність індивідуальної приточно-витяжної вентиляції з рекуперацією тепла. При звичайній вентиляції велика кількість тепла йде під час провітрювання кімнат і через протяги. Поквартирна рекуперація тепла передбачає встановлення спеціальної пластини, яка нагрівається за рахунок виходячого теплого повітря і потім нагріває холодний потік повітря, що входить у приміщення з вулиці. Таким чином, замість того, щоб вивітрюватися, тепле повітря з квартири повертається назад.
2. Південне розташування стін будинку Велику роль у обігріві квартири відіграють природні сонячні промені. Якщо в будинку більшість стін виходить на південь, це гарантує не тільки постійну наявність сонячного світла в квартирі, але й ретельний прогрів фасаду будівлі. При цьому сама квартира не повинна бути кутовою, оскільки у кутових квартир теплоп втрати збільшуються через наявність двох вуличних стін. Крім того, кути будинку більше обдуваються вітром, що також значно охолоджує його стіни.
3. Рівень термічного опору вікон При виборі віконних конструкцій важливо орієнтуватися не тільки на бренд, але й на їх енергоефективність. Для цього потрібно вивчити технічну документацію на будинок, де повинна бути вказана марка вікон, їх вид і термічний опір. Щоб знизити тепловтрати і забезпечити в будинку оптимальну температуру, віконні конструкції повинні мати термічний опір не нижче R=9. Вони допоможуть зберегти тепло взимку і прохолоду влітку. Крім того, потрібно звернути увагу на якість встановлення вікон. Якщо є щілини і відчуваються протяги, потрібно вимагати від забудовника замінити віконні конструкції або провести їх переустановку.
4. Кількість стін, що примикають до сходової клітки Вибираючи квартиру в новому будинку, віддайте перевагу тій, стіни якої найменше контактують з коридорами, сходовими майданчиками, складськими приміщеннями, коморами та шахтами ліфта. Чим менше прилеглих стін, тим менше будуть тепловтрати, оскільки всі ці приміщення, як правило, не опалюються. Натомість вони будуть обігрівати під’їзд за рахунок ваших теплих стін.
5. Конструкція будинку З точки зору тепловтрат найбільш переважні монолітно-каркасні будинки. Під час їх будівництва каркас заливається будівельними сумішами повністю, без зазорів і стиків між складовими елементами. В них не утворюються «містки холоду», що дозволяє підтримувати оптимальну температуру в будь-яку пору року. Завдяки продуманій конструкції стіни дозволяють обходитися влітку без кондиціонера. Про тип будинку та вид використовуваних матеріалів можна також дізнатися в проектній документації.
6. Енергоефективність і якість утеплення фасадів будинку У сучасних будинках повна герметичність конструкції забезпечується завдяки встановленню жорсткої мінеральної вати. При товщині 100 мм вона має щільність 120 кг/м3. Після монтажних робіт вата покривається шаром штукатурки. У разі, якщо при утепленні використовується мінеральна вата меншої товщини і щільності, це також стає причиною утворення «холодних мостиків». Багато сучасних виробників встановлюють так звані «вентильовані фасади», що також можуть бути причиною великих тепловтрат.
7. Тип разводки системи опалення Для того щоб підтримувати в квартирі оптимальну температуру і мати можливість встановити автономні теплові лічильники, централізована система опалення повинна бути спроектована і змонтована горизонтально. Так ви зможете регулювати температуру повітря і вимикати опалення під час від’їзду. Якщо за вікном буде тепло, вам достатньо повернути вентиль і в квартирі стане прохолодніше.
8. Наявність індивідуальної системи опалення Якщо в квартирі встановлений автономний котел, то власник може платити лише за фактичне споживання тепла. При цьому не потрібно платити за тепло, яке втрачається під час руху трубами і теплотрасами. Крім того, індивідуальні котли зазвичай обладнані терморегуляторами. Завдяки ним можна економити газ, встановлювати комфортну температуру в квартирі і вимикати опалення, коли в квартирі нікого немає.
9. Наявність технології обігріву “тепла підлога” Система «тепла підлога» вигідна тим, що тепло піднімається знизу вверх, добре прогріваючи повітря в приміщенні. Саме тому вона майже вдвічі економніша за звичайні радіаторні батареї. При установці «теплих підлог» варто віддати перевагу системам, що працюють на воді. Вода значно довше зберігає тепло і краще прогріває підлогу. Установка такої системи проводиться під цементну стяжку, поверх якої краще покласти керамічну плитку.
10. Поверх, на якому розташована квартира Найбільш теплими є квартири, розташовані в середині будинку: на третьому поверсі в п’ятиповерхових будинках або між трьома нижніми та трьома верхніми поверхами в багатоповерхових будівлях. Ви зможете зменшити тепловтрати за рахунок постійного обігріву сусідніх квартир. Перші два поверхи зазвичай холодні через близькість підвальних приміщень та холодної землі. Якщо на першому поверсі передбачено розміщення магазину, салону краси чи складських приміщень, це буде гарантією того, що ваші підлоги завжди будуть холодними.
Квартири на верхніх поверхах охолоджуються через близькість даху. Окрім цього, на горищах завжди дують вітри і протяги, що також сприяє надмірним тепловтратам. Щоб не помилитися з вибором квартири, переконайтесь, що в плані будинку правильно розставлена нумерація. Деякі недобросовісні забудовники схильні присвоювати номери кращих квартир квартирам з менш вигідним розташуванням.