Помилки, які допускає покупець квартири

  • 2 місяці тому назад

Продаж і покупка квартири на вторинному ринку житла — це звичайна справа. І все ж при укладанні угоди купівлі-продажу не рідко виникають помилки. Для продавця це може обернутися продовженням терміну продажу нерухомості, втратою певної частини реальної вигоди. А ось для покупця наслідки можуть бути набагато серйознішими. Помилки при укладанні договору купівлі-продажу можуть призвести не лише до втрати грошей, а й до втрати самої нерухомості. Ось перелік типових помилок, складений аналітичною службою АН Європа на основі багаторічного досвіду роботи на вторинному ринку.

Типові помилки покупця квартири

  1. Придбання квартири без допомоги посередників.
    Виходячи з загального правила, що послуги ріелторів, за рідкісним винятком, оплачує покупець нерухомості, з метою заощадити, вони намагаються купувати квартиру самостійно. Можна, звичайно, зайти на сайт, вивчити каталог квартир і вибрати для себе варіант. Пропозицій достатньо. Але щоб не потрапити в пастку, краще звернутися до професіоналів. Довіряйте тільки перевіреним агентствам.
  2. Помилкове почуття ніяковості під час торгу.
    Не поспішайте відмовлятися від перегляду квартири, за яку продавець просить на 10% більше, ніж ви готові заплатити. Пропонуйте свою ціну, намагаючись її обґрунтувати. Багато продавців насправді закладають у ціну можливість торгу, і психологічно готові зробити знижку на ті самі 5-10%.
  3. Спроба обдурити державу.
    Згідно з чинним законом покупець зобов’язаний заплатити 1% від вартості квартири у вигляді держмита та збору в пенсійний фонд. Щоб заплатити менше, він пропонує продавцю знизити в документах вартість квартири. Здавалося б, вигода для покупця очевидна. Але якщо угода буде визнана недійсною, покупець постраждає і зобов’яжуть повернути йому гроші в сумі, зазначеній у договорі.
  4. Маніпуляції з договором.
    Деякі “ловкачі” намагаються заощадити, обманюючи самі себе. Йдеться про укладання не договору купівлі-продажу, а дарування. В цьому випадку покупець звільняється від обов’язкового збору в пенсійний фонд. Але така економія може обернутися справжньою трагедією. Якщо договір дарування буде визнаний недійсним, довести, що гроші були сплачені власнику квартири, буде майже неможливо.
  5. Придбання квартири з зареєстрованими в ній іншими людьми.
    При оформленні договору купівлі-продажу необхідно мати документальне підтвердження того, що в квартирі прописаний лише її власник. Зареєстровані інші люди не є власниками, але мають законне право на проживання. Щоб уникнути проблем у майбутньому, обов’язково вимагайте у продавця документ, що підтверджує відсутність зареєстрованих осіб.
  6. Придбання квартири з зареєстрованими в ній неповнолітніми дітьми.
    Згідно з законом продаж квартири, в якій прописаний неповнолітній, можливий тільки за дозволом опікунської ради. Без цього документа жоден нотаріус не має права засвідчити угоду. Це правило діє навіть у випадку, якщо дитина не є співвласником.
  7. Відсутність дозволу на продаж одного з подружжя.
    Власниками житлової нерухомості можуть бути чоловік і дружина або один з подружжя. У першому випадку обидва є учасниками угоди. Якщо ж квартиру придбали в офіційному шлюбі тільки один з подружжя, перед укладанням угоди необхідно надати письмову згоду іншого на продаж, завірену нотаріусом.
  8. Квартира з обтяженнями.
    Обтяження — це обмеження прав на нерухомість. Існують різні види обтяжень: іпотечне кредитування під заставу, арешт на власність, договір опіки, рента з пожиттєвим утриманням тощо. Покупець сам не має права отримувати таку інформацію, тому доводиться покладатися на добросовісність нотаріуса.
  9. Відсутність підтвердження дієздатності продавця.
    Обмеження або відсутність дієздатності продавця може бути офіційно підтверджено тільки судом. Важливо перевірити, чи не перебуває він на обліку в психоневрологічному диспансері, що може вплинути на законність угоди.
  10. Пренебреження перевіркою юридичної історії квартири.
    Придбання квартири на вторинному ринку без перевірки її юридичної історії може призвести до того, що ви купите житло, право на яке один з попередніх власників отримав шахрайським шляхом. Перевіряйте історію переходу прав власності через електронний реєстр.
  11. Стан квартири.
    Придбання квартири без перевірки стану середовища може обернутися серйозними проблемами. Зокрема, необхідно звертати увагу на грибок і плісняву, особливо в «мокрих зонах» — ванній та кухні.
  12. Прояв надмірної емоційності.
    Поспішати з покупкою не варто. Оцініть всі «плюси» та «мінуси», зібравши інформацію і узгодивши її з юристом перед підписанням угоди.

Ці помилки можна уникнути, дотримуючись рекомендацій і отримавши професійну допомогу юристів.

Compare listings

Порівняйте