Права власності

  • 2 місяці тому назад

З 1 серпня 2015 року набув чинності закон «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку». Чи сподобаються українцям нововведення?

Перше нововведення – зміна схеми управління

Тепер, згідно з новим законом, ЖЕКи, які в народі називають управлінськими конторами, більше не будуть управляти будинками. І тут є три варіанти розвитку подій, або ж будинком можуть управляти:

  1. ОСББ (Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку). Цей варіант вважається найбільш перспективним, оскільки він успішно працює вже кілька років у багатьох будинках країни. Ця схема демонструє найкращі результати щодо облаштування самого будинку та території навколо нього.
  2. Збори співвласників. Співвласники наймають управителя, який вирішує всі фінансові та житлові питання. В свою чергу співвласники платять йому щомісячну плату за послуги.
  3. Управитель, призначений місцевим органом влади – досить спірна схема, що вимагає більш детального розгляду.

Друге нововведення – призначений управитель

Жителям надається рік для створення ОСББ. Якщо за цей час вони не організуються, то місцева влада, а саме – виконавчий орган, ставить на посаду свого управителя та визначає суму його заробітної плати. Однак є один важливий момент: управитель наймається на 12 місяців, і від його послуг жителі не можуть відмовитися. Єдине, що можна зробити, – через одинадцять місяців подати колективну письмову відмову, або ж повноваження цього управителя будуть продовжені на той самий термін.

Третє нововведення – спрощення створення ОСББ

Для створення ОСББ потрібно скликати збори, на яких повинно бути присутньо не менше половини власників усіх квартир. І 60% з них повинні проголосувати за створення ОСББ. Однак новий закон доповнено положенням, згідно з яким активісти майбутнього товариства можуть протягом 15 днів обійти всіх, хто не проголосував, і в письмовому вигляді опитати їх. Так можна «добрати» необхідні 30% голосів для створення ОСББ.

Найціннішою новацією цього закону можна вважати простоту переходу будинку від попереднього балансоутримувача в управління ОСББ. Цей перехід займе не більше трьох місяців за умови наявності всіх документів на будівлю.

Четверте нововведення – збільшення прав жителів

Крім того, що вже описано вище, закон містить ще безліч корисних нововведень. Наприклад, право власності на територію біля будинку та безпосередньо на землю, на якій розташована будівля, закріплюється за жителями.

Ще один важливий момент – тепер майно, придбане на кошти товариства, вважається спільною власністю. Крім того, організація має право написати свій статут і доповнювати його за потреби будь-якими важливими пунктами.

Щодо голосування для прийняття того чи іншого рішення, то право голосу мають усі жителі, але як ці голоси будуть враховуватися – повинно бути прописано в статуті. Тут може враховуватися як площа нерухомості, так і кількість об’єктів, якими володіє особа.

П’яте нововведення – чи варто сказати ЖЕКу «пока»?

ОСББ отримує в спадщину від ЖЕКу комунікації, які потребують ремонту. Тому самим жителям доведеться докласти зусиль, щоб привести все в належний вигляд.

Compare listings

Порівняйте