Купівля квартири в самому південному, теплому і колоритному мегаполісі України – це не тільки вигідне та економічно обґрунтоване вкладення капіталу, але й дуже відповідальний крок. В Одесі, як і в іншому сучасному та активно розвиваючомуся обласному центрі, можна знайти житло на будь-який смак і гаманець. При цьому особливою популярністю користуються квартири в новобудовах, зокрема, площі, які реалізуються від імені юридичної особи, що виступає у ролі забудовника.

Плюси придбання нерухомості від забудовника
За плануванням та площею квартири в новобудовах вигідно відрізняються від житлових приміщень вторинного ринку. Власники житла в новобудовах отримують можливість жити в сучасному будинку та довго не знати про традиційні проблеми з комунікаціями, ліфтами та дахами, які майже завжди зустрічаються у мешканців старих будинків.
До основних і незаперечних переваг придбання житла в новобудові відносять можливість купити квартиру з меншими витратами. Одним із шляхів є придбання приміщення в будівництві. Як показує практика, ставши інвестором проекту на етапі закладки фундаменту або зведення перших поверхів, можна заощадити до 20%. При цьому покупець має можливість реалізувати покупку в розстрочку, що є важливим за реальної вартості квадратних метрів в Одесі.
На відміну від інших міст України, які мають статус обласних центрів, в Одесі можна придбати квартиру в новому будинку майже в центрі. Звісно, ціна квартири в такому районі буде відрізнятися від вартості аналогічних «квадратів» в тому ж Суворовському чи Малиновському районах.
Основні ризики придбання квартир у новобудовах і їх оцінка
Попри безліч незаперечних переваг придбання житла на первинному ринку в новобудовах безпосередньо у інвестора або купівлю житла на етапі будівництва, є кілька основних ризиків, які ставлять під сумнів вкладення капіталу.
До основних проблем, з якими стикаються покупці нерухомості в Одесі, відносять питання:
- Юридичного характеру. Основний ризик покупця об’єкта в новобудові, що не зданий в експлуатацію, пов’язаний з можливістю прийняття об’єкта в експлуатацію в майбутньому і наявністю офіційних дозволів на землю, а також підключенням інженерних комунікацій.
- Виробничого характеру. Не кожен забудовник має можливість побудувати житловий багатоповерховий об’єкт без дефектів. Наявність у штаті висококваліфікованих технічних спеціалістів і будівельників, а також обладнання і техніки можуть дозволити собі далеко не всі компанії. Часто роботи проводяться підрядними організаціями (що негативно впливає на якість зведеного об’єкта).
- Економічні негаразди забудовника. Оцінити ймовірні ризики непрофесіоналу дуже складно. Діючи самостійно, покупець може тільки поверхнево оцінити проблему. Успіх проекту залежить від здатності забудовника передбачити та реалізувати побажання потенційних покупців (оригінальне та зручне планування, супутні сервіси та інфраструктура), а також від політики управлінців забудовника. Найбільший економічний ризик – це вкладення грошей у будівництво на початковому етапі.
- Політичні передумови. Цей вид ризиків пов’язаний не тільки з загальною політичною ситуацією в країні або регіоні, але й залежить від рішень, що приймаються на рівні органів державної влади або місцевого самоврядування.
Виходячи з наведеного вище, гарантувати, що покупець (співінвестор) стане повноправним власником нерухомості на березі моря, не зможе жодна будівельна компанія.
Управління ризиками або як обезпечити угоду з купівлі нерухомості

Кожен покупець має можливість реалізувати один із трьох класичних сценаріїв управління ризиками, який полягає в:
- Прийнятті умов продавця і утриманні ризику. У цьому випадку покупець усвідомлено йде на укладення угоди і приймає всі умови другої сторони.
- Відмові від угоди. Важаючи всі «за» і «проти», фізична особа приймає тверде рішення відмовитися від здійснення угоди та вкладення коштів. Цей крок є пов’язаний з надмірним ризиком і найчастіше має місце бути на етапі початку будівництва.
- Передачі відповідальності. Метод полягає в страхуванні або хеджуванні ризику. Ця методика ефективна тільки на етапі зведення житлового багатоповерхового об’єкта.
Ще один спосіб мінімізації ризиків – диверсифікація або розподіл інвестицій. Цей метод доступний тільки великим інвесторам і не використовують покупці житла для родини.
Єдиного шляху вирішення проблеми з покупкою нерухомості в новобудовах не існує, хоча значно знизити ризики можна за умови купівлі квартири в зданому в експлуатацію будинку. Також значно зменшити ризик угоди можна, звернувшись за допомогою до фахівців, які знають, як правильно оцінювати ризики, а також розуміють основні потреби покупців.