Одеса. Кожен одесит, закоханий у своє місто, із впевненістю назве свій район найкращим. І кожен має на це право. Адже одні звикли жити в районі Пересипу, інші не уявляють життя поза межами селища Котовського. У кожного району Одеси є свої переваги й недоліки. Один житловий масив розташований на березі моря, інший — у центрі, неподалік від основних архітектурних пам’яток. У цій статті ми розглянемо плюси та мінуси кожного одеського району й визначимо, який із них є найкращим для життя, а який — найменш сприятливим. Причому розглядатимемо не чотири офіційні райони Одеси, а поділимо місто на значно менші частини.

Київський район
Ця частина Одеси була створена у 1962 році на місці полів. Сьогодні на площі 3,162 га розташовано понад двісті вулиць. Тут проживає понад 250 тисяч осіб 103 національностей. Київський район по праву вважається морським, адже довжина його берегової лінії становить майже 13 км. На його території зосереджені такі престижні райони, як:
- Великий Фонтан,
- Дача Ковалевського,
- селище Чорноморка,
- селище Таїрова.
Іншими очевидними перевагами є розвинена соціальна інфраструктура та транспортна мережа. Це особливо помітно в селищі Таїрова, де передбачено пральні, пекарні, гіпермаркети, торгові центри, школи та дитячі садки. Перебуваючи в його центрі, на площі Дерев’янка, можна відвідати магазини, парки, сквери й кінотеатри. Протилежна ситуація спостерігається на околицях Київського району — на вулицях Жукова та Ільфа і Петрова.
Попри таку неоднозначну ситуацію, експерти називають Київський район найбільш благополучним щодо благоустрою будинків. Місцеві комунікації перебувають у гарному стані, тому проблем із теплом або водою не виникає. Свідченням цього є високий попит на житло.
Великий Фонтан — це один із найбільш екологічних районів Одеси. Це своєрідний місцевий курорт із мальовничими пляжами, нічними клубами та елітними дачами. До його недоліків можна віднести:
- невелику кількість шкіл,
- відсутність ринків і супермаркетів,
- поганий стан доріг,
- часті зсуви ґрунту,
- недостатню кількість місць для відпочинку.
Малиновський район
Другим за величиною районом Одеси є Малиновський район. Його площа становить 5423 га, причому більша частина території відведена під котеджі з присадибними ділянками. Промислові об’єкти займають лише 42% площі. Головним недоліком району є відсутність виходу до моря. Найбільші житлові масиви — Черемушки та Молдаванка.
Черемушки — центральна частина Малиновського району. Вони були збудовані у повоєнні роки, тому на їхній території передбачено все необхідне для комфортного життя. Тут є багато шкіл, кінотеатрів, ковзанок, медичних установ, магазинів і ринків різної спеціалізації. Основним недоліком є відсутність дощової каналізації, через що під час весняних паводків затоплює вулиці.
Молдаванка — найколоритніша частина району. Тут досі відчувається атмосфера минулих часів. Багато місцевих будинків настільки занедбані, що часто надходять новини про руйнування стін або обвал балконів. У найближчому майбутньому планується знесення старих будинків і реконструкція вулиць М’ясоєдовської та Колонтаївської для звільнення території під нові житлові комплекси.
Приморський район
У цьому районі Одеси гармонійно поєднуються сучасні багатоповерхівки та старовинна архітектура. Тут зосереджено велику кількість архітектурних пам’яток і шедеврів монументального мистецтва. Територія площею 2420 тис. кв. м поділена на 12 вулиць, де проживає 259 тисяч осіб і працює 35 тисяч підприємств різного масштабу.
Основними перевагами Приморського району є:
- гарний стан доріг,
- активне ділове життя,
- сучасне планування квартир,
- велика кількість культурних установ.
Як і в інших частинах міста, у Приморському районі є значна кількість ветхих будинків. Багатьом мешканцям не подобається постійне будівництво. Через будівельні роботи доводиться викорчовувати багаторічні зелені насадження. Через це кількість дерев в Одесі за останній час зменшилася втричі.
У районі спостерігається висока вартість оренди житла, незважаючи на несприятливу криміногенну ситуацію. За рік тут реєструється до 2500 злочинів.
Слобідка
До недавнього часу в цій частині Одеси будували переважно бюджетні будинки. Наразі тут активно споруджують приватні котеджі. Через слабо розвинену інфраструктуру багатоповерхівки тут майже не зводять. У районі працює лише п’ять дитячих садків, куди можна потрапити, вистоявши чергу. Проте на Слобідці розташовані великі медичні об’єкти, серед яких:
- психоневрологічний диспансер,
- онкологічний диспансер,
- дитяча лікарня.
Через діяльність цементного заводу та нафтопереробних комплексів у районі завжди відчувається характерний запах.
Суворовський район
Третина території Одеси, а це понад 5530 га, припадає на Суворовський район. Тут проживає понад 262 тисячі осіб, причому 25% з них — пенсіонери. Основними перевагами району є:
- велика кількість багатоповерхових будинків (9–16 поверхів),
- непогана якість доріг,
- відносно чисте повітря.
Пересип
Одним із найбільш неблагополучних районів Одеси є Пересип, або район Чорноморського козацтва. Таку репутацію він отримав через те, що під час весняних паводків і дощів місцеві дороги перетворюються на великі калюжі. При цьому більшість водіїв не дотримуються швидкісного режиму, а величезні фури паркуються просто на тротуарах. Тут є стара насосна станція, але вона не справляється з обсягом роботи. Нещодавно з держбюджету виділили гроші на прочищення дощової системи, і, можливо, ситуація незабаром покращиться.
Краєвид району “прикрашають” руїни старих заводів, численні станції техобслуговування та склади. Аналогічна ситуація спостерігається із соціальною інфраструктурою району. Для місцевих жителів працює лише три дитячих садки та кілька продуктових магазинів.
Селище Котовського
Ще однією складовою частиною Суворовського району є селище Котовського — величезний житловий масив, де проживає понад 200 тисяч осіб. Його забудова почалася в середині минулого століття. Тоді тут зводили переважно цегляні хрущовки, квартири в яких надавали молодим сім’ям.
Наразі в районі ведеться:
- будівництво бюджетних будинків,
- ремонт дорожнього покриття,
- зведення нових об’єктів інфраструктури.
Селище розташоване за 15 км від центру Одеси, тому в години пік тут спостерігається щільний транспортний потік, через що доводиться стояти в пробках більше години. Як і в Пересипі, у районі немає дощової системи, а також трапляються перебої з електропостачанням.
Попри це, екологічна ситуація вважається однією з найсприятливіших у місті. Місцеві жителі скаржаться на слабкий тиск газу, що зумовлено віддаленим розташуванням газової котельні. Через це тепло в квартири подається повільно.
У минулому селище Котовського вважалося одним із найкриміногенніших районів Одеси. Однак, згідно зі статистикою, у тому ж Приморському районі щороку реєструється майже на 600 злочинів більше.
Висновок
Як видно, кожен із чотирьох районів Одеси має свої переваги та недоліки. Вибирати місце для постійного проживання потрібно, виходячи з власних уподобань і фінансових можливостей. При цьому слід враховувати рівень розвитку інфраструктури, екологічну та криміногенну ситуацію, стан житлового фонду, а також якість доріг і комунальних мереж.